Historia damskich torebek – od starożytności do XXI wieku

Kiedy zaczęto nosić pierwsze torebki, jak one wyglądały i do czego je wykorzystywano? Damska torebka ma bardzo długą historię – poznaj ją i zobacz, jak trendy w modzie zmieniały się na przestrzeni wieków.

Starożytność

W starożytności torebki spotykamy już w Egipcie. Noszono je tam przypięte do pasa lub przedramienia. W starożytnym Egipcie torebka służyła nie tylko do przenoszenia drobnych przedmiotów, ale była także symbolem pokazującym wysoki status społeczny. Torebek używał także gmin, jednak nie były one tak bogato zdobione, bo służyły całkowicie innym celom. Miały zastosowanie bardziej praktyczne.

Średniowiecze

W tym okresie torebki nosili przede wszystkim mężczyźni. Model pojawiający się w średniowieczu przypomina współczesną torebkę listonoszkę. Ilość zdobień na torebce była zależna od tego, jakim poziomem zamożności cechowała się dana osoba. W tamtym okresie torebki służyły przede wszystkim bogatym kupcom, którzy przenosili w nich pieniądze.

XV-XVIII wiek

Między piętnastym a osiemnastym wiekiem powstawały torebki w formie kieszeni przyczepianych pod spódnicą przy pomocy „châtelaine” (eleganckiego klipsa z łańcuszkiem). Bogato zdobione i ściągane za pomocą sznureczków woreczki pojawiły się w modzie, gdy na popularności zyskały robótki ręczne.

 

Torebka „do ręki” zawdzięcza swoje pojawienie się Rewolucji Francuskiej oraz powstaniu sukni, która nie miała miejsca na kieszenie. Pierwsze modele takiej torebki miały kształt zwykłego worka, aczkolwiek można było także natrafić na torebki damskie przypominające swoim wyglądem tulipany, urny czy liry. Tego rodzaju torebki były przeznaczone dla kobiet pracujących, ponieważ damy towarzystwa nie uznawały takich modeli. Ich zdaniem taka torebka miała na widok publiczny wystawić to, co do tej pory było intymną częścią kobiecej odzieży. Z tego też względu taka torebka zyskała nazwę „réticule” czy też „ridicule” co oznacza „śmiesznotka”.

XIX wiek

W pierwszej połowie XIX wieku torebki pełniły funkcję wyłącznie dekoracyjną.

Później torebka damska stała się nieodłącznym elementem aktywnej kobiety. Panie podróżujące, które potrzebowały solidnej torebki podręcznej, pozwalającej na przechowywanie portfela czy innych drobiazgów, uzyskały to, co chciały. Wtedy to po raz pierwszy ukazały się torby podróżne. Na rynku pojawiły się firmy produkujące markowe torby i walizki: Louis Vuitton i Maison Hermés.

XX wiek

Wzrost popularności torebek sprawił, że powstające modele były coraz ciekawsze. Przed południem noszone skórzane torebki, po południu te zrobione z tkanin, natomiast wieczorem woreczki. Pierwsza wojna światowa przyczyniła się do powstania torebki praktycznej, która była w stanie pomieścić portfel, kosmetyki czy inne drobiazgi. Czas wojny wymusił powstanie torebek komfortowych i pojemnych, a naprzeciw tym oczekiwaniom wyszedł dom mody Hermès i przedstawił pierwszą torebkę z zamkiem błyskawicznym. Rok 1930 to czas, w którym na rynku pojawia się kultowa torebka Louis Vuitton Speedy. Kobieca torebka miała być w tamtym okresie przede wszystkim wygodna i praktyczna, dlatego też nie mamy tu do czynienia z dużymi zmianami.

 

Powrotem do kobiecego stylu jest kolekcja New Look zaprezentowana przez Christiana Diora w Paryżu w 1947. Po 8 latach, w Paryżu (1955) zostaje zaprezentowana torebka Chanel 2.55, która jest najbardziej rozpoznawalnym modelem torebki na świecie.

 

Kolejnym etapem są lata 60., kiedy to dużą popularnością cieszą się motywy kwiatowe. Na popularności zyskują torebki noszone na ramieniu z długimi, wąskimi uchwytami, a Mary Quant projektuje torbę z białego i czarnego winylu, która jest zdobiona charakterystycznym motywem stokrotek.

 

Lata 70. to czas, w którym skórzane, wygodne i duże torby są najpopularniejsze i trwale przylegają do stylu życia kobiet pracujących. W 1971 roku Roger Saul w Chilcompton (w hrabstwie angielskim Somerset) tworzy jedną z najbardziej znanych marek skórzanych akcesoriów mody – Mulberry. Na początku firma zajmowała się produkcją pasków ze skóry węża oraz opasek na szyję i dopiero po jakimś czasie zaczęła tworzyć skórzane i zamszowe torebki.

 

W latach 80. modny staje się sportowy plecak. W tym okresie Karl Lagerfeld odświeża wizerunek Chanel 2.55, a Dior projektuje torebkę Lady Dior, która zostaje podarowana księżnej Dianie we Francji. Z kolei Hermès przedstawia Birkin bag, która dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi podbija serca wielu kobiet, skłonnych wydać na nią niemałe pieniądze.

2017

Dziś na rynku mamy ogromną liczbę modeli torebek. Markowe torby od najlepszych projektantów pozostają jednak niezmiennie popularne i mimo upływu czasu, panie przez cały czas wybierają klasyki. Torebki klasyczne w stylu Coco Chanel czy też Kelly Bag wydają się nie poddawać próbie czasu. Popularne są także modele typu torebka kopertówka, festival, bowler, torba doktorka, shopper bag czy torba listonoszka.

 

Kiedyś brak materiałów lub ściśle określone trendy sprawiały, że torebki były dość zwyczajne. Dziś domy mody tworzą bardzo wyjątkowe i unikatowe torby, a mnogość stylów, materiałów, wzorów i sposobów produkcji sprawia, że torebka to najlepszy sposób podkreślenia własnego stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.