Co zrobić, by torebka zawsze była piękna i wyglądała jak nowa? Zaraz dowiesz się, jak czyścić skórzaną torebkę. Stosowanie się do wskazówek przedstawionych poniżej, sprawi, że Twoja torba skórzana przez długi czas zachowa idealny stan.

 

Jak czyścić skórzaną torebkę w kilku krokach

 

Zarówno duże, jak i małe torebki skórzane należy czyścić w ten sam sposób. Oto kroki, dzięki którym idealnie wyczyścisz skórzaną torbę:

 

 • Zacznij od dokładnego oczyszczenia wnętrza torebki, opróżnij ją, a następnie przetrzyj jej wnętrze delikatną i wilgotną ściereczką. Tak oczyszczoną torebkę pozostaw na kilka minut, aby mogła wyschnąć.

 

 • Po wyschnięciu można zabrać się za czyszczenie zewnętrznej części skórzanej torebki. Najlepiej jest użyć do tego specjalnego preparatu przeznaczonego do czyszczenia skóry. Jeśli go nie masz, to alternatywą i doraźnym sposobem będą bezalkoholowe chusteczki nawilżające dla dzieci. Jest to też o wiele tańszy zamiennik klasycznego preparatu do czyszczenia skórzanej torebki. Czyszczenie zabrudzonych miejsc na skórzanej torbie powinno odbywać się w sposób delikatny, jeśli będziesz robić to zbyt mocno – drapać lub skrobać, to może to doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia powierzchni. Jeśli chodzi o markowe torebki i plamy z długopisu, to świetnie poradzi sobie z nimi spirytus. Wystarczy namoczyć płatek kosmetyczny, a następnie delikatnie przetrzeć zabrudzoną powierzchnię. Środkiem zastępczym dla spirytusu mogą być perfumy czy też dezodorant, ale pamiętaj, by środki te stosować tylko w razie potrzeby, bo mogą zniszczyć skórę.

 

 • Kiedy już dokładnie pozbyłaś się zabrudzeń z torebki, czas na to, aby wytrzeć ją suchą ściereczką. Najlepiej, aby była ona z bawełny, ale może być też micro fibra.

 

 • Kolejny krok to nałożenie preparatu odżywczego lub nawilżającego. Torebki ze skóry potrzebują niemal takiej samej pielęgnacji jak ludzka skóra. Nałóż więc na torebkę środek konserwacyjny, niewielką ilość odżywczego balsamu albo po prostu zwykły krem nawilżający. Dzięki temu zapobiegniesz pękaniu skóry, ale też sprawisz, że będzie ona bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i zachowa elastyczność.

 

Warto wspomnieć, że portfel skórzany czy też inne skórzane akcesoria także można czyścić w podobny sposób.

Jak czyścić skórzaną torebkę, a czego nie robić?

Nie powinno się:

 • Zanurzać jej w wodzie.
 • Używać preparatów, które nie są przeznaczane do czyszczenia skóry (z wyjątkiem wspomnianych powyżej), gdyż mogą spowodować odbarwienia i pęknięcia.
 • Suszyć torebki suszarką.
 • Torebki ze skóry lakierowanej czyścić spirytusem, bo to doprowadzi do ich zmatowienia.

Preparaty do czyszczenia skórzanych torebek i ich ceny

Preparaty do czyszczenia skóry występują pod różnymi postaciami i cechują się dość dużym zróżnicowaniem cenowym:

 • Suche pianki – około 30 złotych za 200 ml
 • Mleczka do pielęgnacji – około 12 złotych za 250 ml
 • Żele czyszczące – około 50 złotych
 • Środek do konserwacji w sprayu – około 20 złotych

 

Prawidłowo czyszczone skórzane torebki na pewno będą Ci służyć przez długie lata i zawsze wyglądać jak nowe.


2 komentarze

Bartosz · 28 września 2017 o 10:16

Bardzo ciekawy artykuł:) Mogłem dzięki niemu oczyścić swoją starą torbę i w końcu wygląda jak nowa 🙂 A już myślałem, że będę musiał ją wyrzucić

  Katarzyna · 3 października 2017 o 20:27

  Miło, że mogłam pomóc.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *