Plam z torebki – jak się pozbyć? Właśnie poplamiłaś torebkę kosmetykami? Widzisz na niej zacieki po perfumach lub deszczu? A może oblałaś ulubioną torebkę czerwonym winem? Zobacz, jak pozbyć się plam i przywrócić torebce jej dawny doskonały wygląd.

 

Plamy mogą powstawać zarówno na jasnych, jak i na ciemnych torebkach – tutaj nie ma reguły. I nie jest też prawdą, że markowe torebki są bardziej odporne na zaplamienie. Niektóre substancje barwią tak mocno, że żaden materiał nie jest w stanie się im przeciwstawić. Uważaj na sposób, w jaki czyścisz swoją torebkę, bo nieumiejętne usuwanie plam z torebki, może ją bezpowrotnie zniszczyć.

 

Jak usunąć ciemną plamę z jasnej torebki?

 

Jasne skórzane torebki dobrych marek wyprodukowane ze skóry licowej są bardziej odporne na zabrudzenie, ale kiedy torebka się już poplami, to trzeba ją bardzo delikatnie czyścić.

 

W pierwszej kolejności wypróbuj nawilżane chusteczki. W większości przypadków pozwalają na całkowite usunięcie świeżej plamy, o ile substancja, która ją spowodowała, nie jest bardzo mocno napigmentowana. Dzięki chusteczkom usuniesz większość codziennych zabrudzeń, ale też plamy spowodowane farbowaniem jeansów.

 

Jeżeli plama jest odporna lub tłusta, można użyć odrobiny płynu do mycia naczyń. Dobrze działa też delikatne przetarcie spirytusem a w awaryjnych sytuacjach psiknięcie na plamę perfumami i delikatne usuwanie zabrudzenia chusteczką.

 

Tusz lub atrament z długopisu usuniesz sokiem z cytryny bądź roztworem kwasku cytrynowego. A jeżeli Twoja torebka ma zacieki od deszczu, potraktuj ją parą wodą – skieruj na nią strumień pary z parownicy bądź powieść nad garnkiem z gotującą się wodą lub pod zaparowanym prysznicem. Po zaparowaniu materiału delikatnie przetrzyj torebkę miękką ściereczką zmoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń.

 

Jeżeli Twoja torebka ubrudzona jest atramentem, nie stosuj do jej czyszczenia nic kwasowego. W takim przypadku plamę usuwaj za pomocą denaturatu. Po prostu nasącz nim płatek kosmetyczny i przecieraj aż do całkowitego pozbycia się zabrudzenia. Dobrym patentem jest też zastosowanie zmywacza do paznokci.

 

Jeżeli Twoja elegancka torebka damska wykonana jest z zamszu bądź innego materiału, pocieraj miejsce z plamą bardzo, ale to bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić torebki.

 

Jak usunąć jasną plamę z ciemnej torebki?

 

W przypadku większości świeżych plam można użyć nawilżanej chusteczki, ale te trwalsze będą wymagały nieco innego postępowania. Czarne skórzane torebki można wyczyścić specjalnymi preparatami, natomiast materiałowe lub zamszowe preparatem do czyszczenia tapicerki. Tłuste plamy można też potraktować talkiem i zostawić na noc, aż proszek wchłonie tłuszcz.

Uważaj z odplamiaczami, nie zawsze to idealny sposób na pozbycie się plam z torebki

 

Bardzo ostrożnie podchodź do rad dotyczących czyszczenia torebki odplamiaczem. Odplamiacze to preparaty zawierające anionowe, niejonowe lub amofoteryczne środki powierzchniowo czynne. Związki te silnie odtłuszczają powierzchnie, ale mogą też zniszczyć materiał, z którego wykonana jest Twoja torebka – np. mocno go odbarwić. Dlatego przed zastosowaniem takiego preparatu, wykonaj test na wewnętrznym skrawku materiału. Interesuje Cię z jakich materiałów wykonywane są torebki? Zapraszamy do lektury wpisu na blogu o torebkach modnych: Najpopularniejsze materiały, z których powstają torebki


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *