Torebki mogą być dziś prawdziwymi dziełami sztuki. Projektanci nie ograniczają się w ogóle, jeżeli chodzi o materiały na torebki, z których szyte są ich wyroby. Zobacz, jakie są najpopularniejsze.

 

Ogólna zasada brzmi, że torebki najlepiej szyje się z materiałów dość sztywnych, bo takie też gwarantują uzyskanie odpowiedniego kształtu, ale nie jest to regułą.

 

Skóra, skóra licowa i skóra węża to klasyczne materiały na torebki

 

Skórzane torebki są najpopularniejszym typem toreb. Skóra cechuje się wyjątkową wytrzymałością i elastycznością, a dodatkowo też jest podatna na barwienie i ulepszanie. Skóra ma też zdolność do dopasowywania się do kształtu, który próbujemy jej nadać, tak więc można z niej uszyć torebki w naprawdę różnorodnych kształtach. Ponadto skóra ładnie się starzeje. Jest to taki szlachetny sposób starzenia, dzięki któremu nawet leciwa już torebka może nadal wyglądać dobrze.

 

Projektanci, którzy tworzą markowe torebki, bardzo często wykorzystują także skórę licową, czyli lepszy i jeszcze wytrzymalszy gatunek skóry. Skóra licowa ma bardzo wysokie walory estetyczne, ale jest droższa, więc elegancka torba ze skóry licowej będzie zawsze kosztowała więcej niż te z innych typów skóry.

 

Kolejnym, najdroższym już rodzajem skóry jest skóra dzikich zwierząt – najczęściej węży. Torebki ze skóry węża są bardzo drogie i jednocześnie też produkowane w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Ich charakterystyczny wzór – często „dziki” motyw, jest chętnie wybierany przez panie, które potrzebują w swojej garderobie torby przykuwającej wzrok i jednocześnie też ekskluzywnej.

 

Popularne materiały na torebki – Jeans

 

Jeans jest obecnie bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do szycia torebek. Dobry jakościowo, gruby jeans jest bardzo wdzięcznym materiałem na niezobowiązujące torebki, szczególnie dla osób młodych. W wielu przypadkach torebki instagramowe, czyli te, którymi celebrytki chwalą się na Instagramie, szyte są właśnie z jeansu. Może być on zarówno jasny – letni, jak i ciemniejszy – w wersji na chłodne miesiące.

Filcowe torebki

 

Torebki z filcu przestały być już torbami typowo zakupowymi. Obecnie z tego materiału szyje się również torebki bardziej eleganckie. Modele takie świetnie przełamują zwyczajne stylizacje i stanowią jednocześnie doskonały sposób na to, by dany strój stał się mniej oficjalny. Ponadto filc jest bardzo ciepły, dlatego będzie idealnym materiałem na zimową torebkę. Torby damskie z filcu nie są oczywiście tak eleganckie, jak skórzane, ale w połączeniu z filcowym kapeluszem mogą stanowić doskonałą odmianę.

 

Torebki z ekoskóry najpopularniejszy materiał na torebki

 

Ekoskóra jest materiałem bardzo często wykorzystywanym do produkcji galanterii. Ekoskóra jest z pewnością materiałem idealnym dla osób, które nie uznają wyrobów zwierzęcych. W rzeczywistości materiał ten ma niewiele wspólnego ze skórą – jedyne, co go z nią łączy, to nazwa. Ekoskóra to materiał powlekany poliuretanem lub polipropylenem. Cechuje się ona znacznie mniejszą wytrzymałością, niż skóra naturalna i jednocześnie też jej walory estetyczne nie są tak wysokie. Tanie torebki skórzane są często właśnie torebkami z ekoskóry. Słowo „skóra” w ofercie niektórych sklepów wcale nie oznacza, że mamy do czynienia z prawdziwą skórą. Często oznacza tylko tyle, że torebka wygląda jak skórzana, a to duża różnica. Torebki lakierowane, ale wykonane z ekoskóry, nie są tak eleganckie, jak torebki skórzane. Sklep internetowy TZL.pl ma natomiast w swojej ofercie zarówno torebki ze skóry, jak i z ekoskóry, ale wszystkie modele dokładnie oznaczamy, więc klientki nie mają problemu z interpretacją materiału, z którego wykonany jest dany model.

 

Torebki bawełniane

 

Bawełna jest bardzo przyjemnym w dotyku i delikatnym materiałem, który dość często znajduje zastosowanie w produkcji torebek. Jednakże w większości przypadków z bawełny produkuje się torby na laptopa albo torebki przeznaczone na zakupy. Bawełna jest materiałem naturalnym i bardzo łatwo podaje się barwieniu, dzięki czemu można z niej wykonać naprawdę fantazyjne torebki casualowe. Torebki z bawełny są w większości przypadków usztywniane od środka twardymi materiałami.


2 komentarze

Jak pozbyć się plam z torebki? Podpowiadamy jak to zrobić · 15 września 2019 o 10:29

[…] Bardzo ostrożnie podchodź do rad dotyczących czyszczenia torebki odplamiaczem. Odplamiacze to preparaty zawierające anionowe, niejonowe lub amofoteryczne środki powierzchniowo czynne. Związki te silnie odtłuszczają powierzchnie, ale mogą też zniszczyć materiał, z którego wykonana jest Twoja torebka – np. mocno go odbarwić. Dlatego przed zastosowaniem takiego preparatu, wykonaj test na wewnętrznym skrawku materiału. Interesuje Cię z jakich materiałów wykonywane są torebki? Zapraszamy do lektury wpisu na blogu o torebkach modnych: Najpopularniejsze materiały, z których powstają torebki […]

Torebki damskie - jak powstają? Projektowanie i szycie torebek. · 12 października 2019 o 18:10

[…] Zobaczmy, jak produkuje się torebki damskie. Niektóre modele powstają z naprawdę nietypowych materiałów, a dodatkowo w procesie, który jest pilnie strzeżoną tajemnicą firm. Przygotowaliśmy cały artykuł o materiałach na torebki. Znajdziesz go pod tym linkiem: materiały na torebki […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *