Jak powstają torebki? Jak wygląda projektowanie i szycie torebek?

Produkcja torebek ma wiele tajników. Niektóre modele powstają z naprawdę nietypowych materiałów, a dodatkowo w procesie, który jest pilnie strzeżoną tajemnicą firm. Zobaczmy, jak produkuje się torebki.

 

Sposób powstawania torebek uzależniony jest od wielu czynników. To, jak powstaje torebka damska, zależy od materiału, z którego jest wykonywana, miejsca powstawania, producenta, dostępnych technologii czy po prostu tradycji, która przyjęta jest w danym miejscu. Popularne modele szyte są w dużej mierze automatycznie. Te droższe produkuje się ręcznie.

 

Projekt torebki

 

Pierwszym i najważniejszym etapem jest zaprojektowanie konkretnego modelu. Czasami wykonanie ostatecznego projektu zajmuje tygodnie, a nawet miesiące. W tym czasie projekt jest dopracowywany, a samo projektowanie jest tym dłuższe, im droższa ma być konkretna torebka.

 

Po fazie projektowej następuje czas na zaopatrzenie się w niezbędne materiały i przygotowanie linii produkcyjnej oraz wyszkolenie pracowników. W przypadku dobrych jakościowo torebek zastosowanie ma profesjonalnie wygarbowana skóra. Markowe torby powstają często ze skóry licowej, czyli z niezwykle wytrzymałej i gładkiej wersji skóry, ale zastosowanie mają również inne typy skór.

 

Produkcja torebek skórzanych

 

Do pracowni produkcyjnej dostarczane są szablony wraz z dokładną instrukcją dotyczącą umiejscowienia detali takich jak zamki, troczki, szwy i inne. Na tym etapie pałeczkę przejmuje krojczy, który wycina z materiału kawałki wedle szablonów. Kawałki mogą być wykrawane ręcznie, za pomocą specjalnych noży szewskich, lub mechanicznie. Wykrojone kawałki są następnie przekazywane do szarfowania, czyli do szlifowania, w celu uzyskania odpowiedniej struktury. Kiedy elementy są już gotowe, trafiają na produkcję i z każdym kolejnym etapem te niepozorne elementy zaczynają przypominać modne torby damskie, które podziwiamy na sklepowych półkach.

 

Osoby, które zszywają ze sobą konkretne elementy, dbają o to, by torebki damskie były zszyte bardzo dokładnie. Gwarantuje to, że torby przez długi czas nie stracą nadanego im fasonu, a dodatkowo będą też trwalsze.

 

Po zeszyciu torebki trafiają do wykończenia. Na tym etapie wzbogaca się je we wszystkie elementy dekoracyjne oraz zakłada rączki i zamki.

 

Produkcja torebek ze skóry węży

 

Jak sama nazwa wskazuje, materiałem na torebki z wężowej skóry jest… skóra węża. Prawdziwa skóra zdjęta z gadów i tutaj niestety nie możemy się oszukiwać, że podczas produkcji zwierzętom nic się nie dzieje. Niestety pozyskanie skóry jest jednoznaczne z koniecznością zabicia odpowiedniej ilości węży i ich oskórowania. Następnie uzyskane skóry zszywa się (jeżeli są niewielkie), a później tnie na kawałki i wycina z tych kawałków gotowe elementy na torebki i inną galanterię.

 

Luksusowe torebki od znanych światowych producentów powstają niemalże w całości ręcznie, a w niektórych przypadkach produkcją jednej torebki od początku do końca zajmuje się jedna osoba, a proces produkcji trwa nawet kilka tygodni. Tak jest przykładowo w przypadku torebki Birkin z domu mody Hermes.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *